Kabátnik

Autor: Jakub Badrna | 23.8.2015 o 11:58 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  117x

Ďalšia zo série poviedok. V tejto poviedke sa snažím poukázať na to, ako ľudia súdia druhých bez toho aby ich vlastne poznali. Tak ako predchádzajúca poviedka, tak aj táto je podkladom pre pripravovaný fotokomix divadla Šáchor. 

Kabátnik

Ludé meňá nekedy názore ze dňa na deň. Ja sem čovjek co teda nerád mení zaužívané. Možná sa bojím teho, co by ludé jaké reči védli, že kázau sem vodu pít, a sám sem víno logau.  Ale zas sú ludé, co zmeňá postoj k danej vjeci a je ím úplne jedno, co si o nich druhí myslá. A ešte sú aj na to hrdý, a co byou volakedy, na to friškaj zapomjeli. To je konc jak tí politici. Šidzá a húkajú jeden na druhého a eném vyprávjajú to, že sú tu pro ludzí...  Tá politika není dobrá ked í je moc. To pokazí aj obyčajných ludzí z dzedziny, aj u nás v Zóhru sa tak skaziuo pár ludzí a o jedném Vám aj povím.

Francek byu inač dobrý čovjek, mjeu hospodárstvo, keré by mu kde-kdo závidzeu. Nikedy nechodziu volit. Né, že by mu byu lahostatný osud dzedziny. Ale nesceu, aby ludé vyprávjali, že dau hlas temu richtárovi a né temu co by to spraviu lepší. Ale ráz za ním došeu Ruda, že on bude kandidovat za richtára, že či nejde aj on za poslanca, že budú spolem spolupracovat, navzájem si pomáhat, a možná si aj kde jak pomožú. Franc moc nesceu, báu sa, že to bude roboty a nebude mjet času na rodzinu. Ruda byu už úplne zjašený tým plánem, ten ho do teho namočiu. A zrazu byu Franc v začátkoch politickej kariéry v dzedzine. Dobre, reku skúsi to, možná mu to pujde.

Bližiuo sa k volbám, a jak to býva zvykem kandidáci si robia tý kampane. V šenku U Kratochvíla si robiu Joža Buršlových kampaň - variu guláš, rozdávau pivo a slubovau, co šecko bude zmenené, ked on bude richtárem. Ludé mu to žrali jak ked sviňi nedáte týden do hranta. Francek ten iba sedzeu, ten sa snažiu nechat šecko v rukách osudu, nesceu sa dávat na nijakú stranu. Nekukau na to, že byu Ruda jeho kamarád, a že Joža mu zas volakedy ukradeu kozu z maštale, nesceu sa pokazit. Ale Joža ho sceu zneužit, skríkeu:

„Ludé, ked budete volit aj Franca za poslanca, tak společne vybudujeme pjeknú dzedinu, kerú nám budú závidzet šeci na Záhorí. A naše cibulové hospodárstvo bude mjet rozkvjet, a budeme cibulu vyvážat aj za hranice štátu!“

No to byli žvásty. Ale co, Francek byu cicho, snažiu sa otád vyparit, a aj sa mu to podariu. Na další deň mjeu zas Ruda kampaň, ale zas u Vendelína v šenku. A Francek  došeu aj tam kuknút. Sedzeu, zas byu cicho. Eném počúvau, co zas naslubovau jeho kamarád. Sám sa čudovau, že má také nápady, nikedy predtým také sny nemjeu a zrazu slubovau šeckého možného. A zas si zebrau na paškál Franca.

„Ludé, a Francka, ked ho zvolíte, ten bude múj zástupca. Ten bude moja pravá ruka, ked sa budem s tú moju v rici škrábat.“

A v tem sa postaviu z kúta Pala a začau:

„Na jak móže byt u tebja místo starosta. Šak on je už údajne vedúci dzedzinského exportu našej cibule!“  To vám byu výbuch smíchu, to tu ešte nebyuo. Ruda sa ale zamračiu,

„Co to?  To ty hrajes na dvje strany? Ty si jako kabátnik? Prezlékaš kabáty jak ti to vyhovuje?“

No to sa už s teho Franc nevymotau. Začaua tak kuca-paca. Prelecuo tam šenkem hore–dole pár facek. Aj Francek dostau po papuli a išeu dom, jak smrad  sa vytraciu.

Došeu dom a začau húkat, že on to šecko kašle, že ruší kandidátku a bude radčík od rána do večera hňogat na poli než by mjeu tým pokazeným buaznom pomáhat šidzit ludzí.

Kuknite jak tá politika kazí ludzí. Francek sa poučiu, už nekandidovau a neda sa vjec namúvit              na blbosci. Ale zas si pokaziu méno. Ludé naňho kukajú dodnes deň jak na kabátnika.

A není to ale trošku nespravodlivé?? Tolko krát spraviu dobre, to si nikdo nevšimeu, ale raz sa omylem pripléteu k ludom, co ho zneužili a už byu najvješí hríšnik. Proto sa radčik aj my porádne kuknime než začneme súdzit nekoho - jak to vlastne byuo a či je ten čovjek hodný súdu... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Béla Bugár

Maďarskú menšinu na Slovensku reprezentujú v podstate od roku 1989 tie isté tváre.

KOMENTÁRE

Vyčerpá sa s Ficom III Bugárov kredit?

Most-Híd je taký baleťák na hrane.

PRIMÁR

Prečo by ste nemali ísť spať nahnevaní

Vedci objavili spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so zlými spomienkami.


Už ste čítali?